Dominik Dworniczak

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Na naszym rynku istnieje wiele odmian: Akcji, Zrównoważone, Papierów dłużnych, Rynku pieniężnego, Stabilnego wzrostu, Inwestycji zagranicznych. Dużo jest również podmiotów oferujących tego typu inwestycje. Ja preferuję akcji, z tego względu, że najwięcej można na nich zarobić. Być może usłyszysz od kogoś, że jest to ryzykowane, ale jak już wcześniej wspomniałem trzymając w banku też można stracić! Jednego roku na funduszu zarobiłem prawie 60%. W banku przy 4% oprocentowaniu musiałbym czekać prawie 12 lat. Łatwo zauważalna różnica, znacząco rekompensuje ryzyko, które i tak można obniżyć.

Niektórzy twierdzą, że fundusze teraz źle stoją i nie warto się nimi interesować. A czy pamiętasz jak byliśmy bombardowani reklamami funduszy typu ponad 100% w rok itd. Szkoda tylko, że takich reklam rok wcześniej nie było. Nie było ich, gdyż wtedy właśnie fundusze tak dobrze nie stały. Gdy się już ukazały to ludzie panicznym pędem zaczęli wykupować, by tuż potem potracić pieniądze na rynku zniżkującym. Musisz pamiętać, że zyski się nie prognozuje na podstawie danych historycznych tylko na podstawie przyszłości i przyszłych zysków.

O czym każdy musi pamiętać?

Żeby założyć sobie własną strategię wejścia i wyjścia i się ich trzymać!

Przykładowa strategie:
wejście: inwestycja do 40% posiadanego kapitału rozłożona w czasie na 6 miesięcy.

wyjście: jeśli spadnie o 12% od ostatniego szczytu to wszystko wycofuję.

Zalety: możliwość uzyskania dużego oprocentowania, nie musisz poświęcać czasu wystarczą okresowe kontrole. Nie potrzeba dużo gotówki, inwestując tylko po 100 zł miesięcznie, zakładając skromną stopę 10% rocznie po 30 latach można uzbierać ponad 200 tyś. A jeśli już dzisiaj z góry wpłacisz te 36 tyś. to do uzbierania tej kwoty wystarczy 18 lat. Po 30 latach wychodzi ponad 600 tyś. Oczywiście im większa stopa procentowa tym zyski jeszcze większe. W dowolnym momencie możesz wypłacić część lub całość swoich pieniędzy jeśli znajdziesz lepszą inwestycję.

Wady: zwiększony stopień poniesienia strat szczególnie w krótkim okresie czasu, dlatego zalecam dla min. kilkuletniej inwestycji.

Fundusze stabilnego wzrostu
Money.pl - Kliknij po wiecej
Najlepsze wyniki wg rocznej stopy zwrotu
Opera NGO Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty +23,16%
Allianz Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Allianz Zbalansowana Multistrategia +20,25%
Pekao Funduszy Globalnych Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Amerykaskiego +17,15%
Wspierane przez Money.pl

Wskazówki:

Zalecam: systematyczne wpłaty co miesiąc np. 10% swojej pensji. Nie polecam wpłacania jednorazowo wszystkich oszczędności. Przy wpłacie większych kwot rozłożyć na min. 5 transz co miesiąc.

Jak wiele zarobisz uzależnione jest od trendu na giełdzie. Dlatego, też w czasie bessy zalecałbym ograniczenie wpływów lub przynajmniej wybranie któregoś z najmniej agresywnych funduszy.

Gdzie szukać dodatkowych informacji

Aktualny ranking funduszy inwestycyjnych: Money.pl

 

Strona ta jest tylko fragmentem darmowego e-kursu: Jak zarobić i się nie narobić...

Powrót na stronę główną

**************************************** ** Gości na stronie: 6732 od 26.04.2005 ** **************************************** Mapa strony
Strona główna Tapety na pulpit komputera e-mail